Sistem „Pronađi me“ za hitno obaveštavanje javnosti u slučaju nestanka maloletne osobe, počeo je da radi.
U slučaju aktiviranja sistema o nestanku maloletnog lica bićete obavešteni SMS porukom, prekidom televizijskih i radio emisija, kajronima na auto-putu, aerodromskim, autobuskim i železničkim stanicama.
Građanima stižu SMS poruke da je sistem „Pronađi me“ u Srbiji aktivan
U Srbiji je danas počeo da radi sistem za hitno obaveštenje javnosti o nestaloj deci „Pronađi me“, a građanima su tokom dana počele da stižu SMS poruke sa obaveštenjem da je ovaj sistem aktivan.
Kako se navodi u porukama, više informacija o sistemu građani mogu da pronađu na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova.
Ovaj sistem će doprineti da se brže reše slučajevi nestanka dece, u kojima je svaki minut dragocen, a procedura prijave nestanka deteta i procedura potrage u okviru sistema „Pronađi me“ prezentovana je u Palati Srbija.
Kako je objašnjeno u prezentaciji MUP-a, procedura počinje tako što nestanak maloletnog lica policiji prijavljuje roditelj ili staratelj.
Odmah po prijavi, policija proverava verodostojnost dobijenih informacija, prikuplja podatke o maloletnom licu i informacije o okolnostima nestanka.
Potom se hitno preduzimaju sve mere traganja za nestalim maloletnim licem i raspisuje objava.
Odluku o pokretanju sistema donosi načelnik policijske uprave u slučaju sumnje da je nestalo maloletno lice žrtva krivičnog dela i kada se radi o nestanku deteta do sedam godina, odnosno do 18 za lica sa smetnjom u razvoju i invaliditetom.
Potom kriminalistički inspektor na platformi postavalja četiri formatirana obaveštenja o nestanku maloletnog lica, koje uz fotografiju sadrže sve relevantne podatke o nestalom detetu i poziv građanima da informacije prijave policiji na 192.
Aktiviranjem platforme mobilni operateri, televizijske i radio stanice, aerodromi, železničke i autobuske stanice i Putevi Srbije dobijaju obaveštenje koje momentalno objavljuju.
Građani se nakon toga aktivno uključuju u traganje za nestalim maloletnim licem i svoja saznanja javljaju policiji.
Nakon pronalaska maloletnog lica ili istekom roka od 48 sati, postavljena obaveštenja se brišu.
Sistem „Pronađi me“ implementiran je na inicijativu Centra za nestalu i zlostavljanu decu (CNZD), po modelu Amber Alert sistema, koji je nastao u Sjedinjenim Američkim Državama 1996. godine, a naziv je dobio po Amber Hagerman, devetogodišnjoj devojčici iz Teksasa, koja je oteta i ubijena.