Beočin – Septembar je pri kraju a objekat „Bubamara“ još nije završen. Deca su krenula u vrtić u prostorije kompanije „Lafarge“.
„Uz zidanje Skadra na Bojani“ je nemoguće ne zaplakati – rekoše davno naši velikani srpske književnosti.
Pred nama je septembar i novi prijem dece u PU „Ljuba Stanković“. Stari problemi, neizvesnost i liste čekanja, za koje smo mislili da se više neće dešavati od ove godine.
S obzirom da radovi kasne, da se jedan broj dece ne upisuje u obećani objekat „Bubamara“ u Beočinu nego u objekat koji pripada kompaniji „Lafarge“, a koji je priveden nameni za potrebe vaspitno-obrazovnog rada PU „Ljuba Stanković“, stvorila se potreba za dodatnim informacijama vezano za ovu situaciju.
Obratili smo se Ustanovi PU „Ljuba Stanković“ 19.06.2023.godine sa Zahtevom za pristup informacijama od javnog značaja sa sledećim pitanjima :
- Koliko je ukupna vrednost radova predvidjena po Ugovoru za rekonstrukciju PU Ljuba Stanković, objekat “Bubamara” u Beočinu ?
- Naziv firme koja je izvodjač radova na rekonstrukciji objekta PU “Ljuba Stanković” , objekat “Bubamara” u Beočinu ?
- Koji je rok po Ugovoru predvidjen za završetak radova na rekonstrukciji navedenog objekta?
- Da li radovi koji su predvidjeni po Ugovoru teku po predvidjenoj vremenskoj dinamici, tj da li će objekat biti spreman za početak rada septembra 2023.godine?
- Koje vrste radova predvidja investicija na rekonstrukciji navedenog objekta?
- Da li predvidjena investicija na rekonstrukciji objekta podrazumeva proširenje kapaciteta prijema dece?
- Taksativno navesti za koje grupe dece je predvidjeno povećanje (ako jeste predvidjeno).
- Koliko je PU “Ljuba Stanković” , objekat “Bubamara”u Beočinu, mogao da primi dece pre rekonstrukcije (proširenja) , a koliko će moći da primi dece nakon završetka predvidjenih radova na proširenju/rekonstrukciji objekta.
- Ko vrsi nadzor radova za navedeni objekat ?
- Da li je posle potpisivanja Ugovora bilo dodatnih izmena ?
- Koliko je ukupna površina objekta “Bubamara” objekat u Beočinu bila pre rekonstrukcije, a Koliko će biti ukupna površina navedenog objekta posle rekonsktrukcije objekta?
- Da li Lokalna samouprava učestvuje u finansiranju navedenih radova i ako jeste koliko?
- Koliko je iznosila sanacija krova 2017 god, i ko je finansirao?
- Da li su sada uključeni radovi sanacije krova i u kom iznosu , ako jesu?
Odgovore koje smo dobili dajemo javno na uvid sa ciljem da demistifikujemo ovu „investiciju“ koja ni na jedan način ne pokazuje povećanje kapaciteta prijema dece, a koju je obećao u svojoj izjavi član Veća za komunalne delatnosti Mihailo Božić za TV Pink.
Njegova izjava je delovala ohrabrujuće i učinkovito za sve nas, da verujemo u dobar ishod investicije koja je stigla iz Pokrajinske Vlade u iznosu od 111 miliona dinara.
Vest o tome da će posle dugo godina doći investicija u vrednosti od skoro milion eura namenjena za proširenje glavnog objekta u Beočinu delovala je prilično nestvarno.
Da li je baš tako?
RADOVI NA REKONSTRUKCIJI OBJEKTA „BUBAMARA“ KASNE
U septembru 2023.godine u planu je bilo otvaranje objekta „Bubamara“, bar tako je trebalo biti prema Ugovoru 01-404-11-8/2022 od 26.05.2022.godine.
- Rok za završetak radova je 300 kalendarskih dana od dana uvođenja u posao. Rok za uvodjenje u posao je najkasnije 10 dana od dana stupanja na snagu ugovora.
- Ugovor o izvođenju građevinskih radova na dogradnji i rekonstrukciji objekta PU „Ljuba Stanković“ u Beočinu, potpisala je 08.06.2022.godine, tadašnja predsednica opštine Beočin Mirjana Malešević Milkić.Vrednost predviđenih radova iznosila je 111.426.967,05 dinara sa PDV-om, a izvođač radova tj nosilac posla je preduzeće „Interprospekt“doo iz Beograda. – odgovor na pitanje broj 1.
INVESTICIJA NA REKONSTRUKCIJI NE PODRAZUMEVA PROŠIRENJE KAPACITETA PRIJEMA DECE
- „Obaveštavamo Vas da investicija na rekonstrukciji objekta ne podrazumeva proširenje kapaciteta prijema dece, odnosno, saradnjom sa kompanijom Lafarge koja nam je omogućila korišćenje prostora za realizaciju vaspitno-obrazovnog rada smo proširili kapacitete upisa dece“ – odgovor na pitanje broj 6.
- „Planirano je da se objekat proširi za dve radne sobe, ali prelaskom već upisane dece iz jedne grupe u drugu( npr.jaslena u mlađu), mi smo formirali jednu jaslenu grupu i jednu mlađu, koja je delom već bila popunjena decom iz postojećih jaslenih grupa“ – odgovor na pitanje broj 7.
OBJEKAT „BUBAMARA“ JE PRIMAO 189 DECE SVIH UZRASTA DOK ĆE PO ZAVRŠETKU RADOVA PRIMATI 176
- Objekat „Bubamara“ je primao 189 (stoosamdesetdevet) dece svih uzrasta, dok će po završetku radova primati 176 ( stosedamdesetšest) dece mlađeg uzrasta ( od jaslica do 5,5 godina) , a deca pripremnog predškolskog programa ( predškolci) će ostati u objektu Lafarge i biće ih ukupno 71 ( sedamdesetjedan).“ – odgovor na pitanje broj 8.
POVRŠINA OBJEKTA SE POSLE REKONSTRUKCIJE POVEĆALA ZA 480,9M2 A MESTA ZA NOVU DECU NEMA
- „Površina objekta „Bubamara“ pre rekonstrukcije iznosila je 747,67m2, dok će nakon radova iznositi ukupno 1.228,63 m2. „- odgovor na pitanje broj 11
- „Lokalna samouprava nema sopstveno učešće“ – odgovor na pitanje broj 12
- “ Po Ugovoru o prenosu sredstava po javnom konkursu za finasiranje u sufinasiranje projekta u oblasti predškolskog i osnovnog obrazovanja i vaspitanja broj 136-401-250/2017-01/1 od 23.02.2017. godine izmedju Uprave za kapitalna ulaganja AP Vojvodine i opštine Beočin , sanacija krova je iznosila 9.278.174,00 dinara sa pdv-om, a sve po javnoj nabavci broj 12/2017 – Energetska sanacija PU „Ljuba Stanković“ – odgovor na pitanje broj 13.
- „Trenutna rekonstrukcija PU „Ljuba Stanković“ ne uključuje sanaciju krova.“- odgovor na pitanje broj 14
Da li su građani i roditelji dovedeni u zabludu?
Kako član Veća daje izjavu o proširenju kapaciteta za prijem dece ako se smanjuje broj dece koji će pohađati vrtić u objektu „Bubamara“ sa 189 na 176?
- u odgovoru broj 6 , decidno se navodi da „investicija na rekonstrukciji objekta „ne podrazumeva proširenje kapaciteta prijema dece,“
Šta bi se desilo da kompanija Lafarge nije ustupila svoje prostorije na korišćenje , jel bi to značilo da 71 dece ne bi bilo upisano?
- deca pripremnog predškolskog programa ( predškolci) će ostati u objektu Lafarge i biće ih ukupno 71 ( sedamdesetjedan).“ – odgovor na pitanje broj 8.
Šta je rezime ulaganja od 111 miliona dinara? Ostaje otvoreno pitanje ….
NOVO OBRAĆANJE PREMA PU „LJUBA STANKOVIĆ“ JE PONOVLJENO 05.09.2023.GODINE
S obzirom da su odgovori na pitanja bili nepotpuni i nedovoljni da bi se izvukao pravi zaključak ponovo smo se obratili sa novim pitanjima :
- Da li je PU „Ljuba Stanković“ učestvovala, imala uvid u izradu Projekta rekonstrukcije za objekat „Bubamara“, ako jeste na koji način i ko je odgovorno lice koje je predstavljalo PU?
– Da li je PU „Ljuba Stanković“ dala saglasnost na izradu Projekta?
– da li je PU „Ljuba Stanković“ imala uvid u činjenicu da Projekat rekonstrukcije objekta „Bubamara“ ne podrazumeva povećanje kapaciteta prijema dece?
– tj da se prilikom završetka rekonstrukcije objekta neće povećati mogućnost za povećanje prijema broja dece koja će ići u objekat Bubamara? ( ako su znali da li su pismenim putem uložili protest ili na neki drugi način ukazali na taj propust)
- Za koje namene su dodatnih 480,95m2 iskorišćene, tj koja je namena novodogradjenih 480,95 m2?
– Vaš odgovor na pitanje broj 11 – „ Površina objekta „Bubamara“ pre rekonstrukcije je iznosila 747,68 m2, dok će nakon radova iznositi ukupno 1.228,63 m2“
- Da li ima promena na 01.09. 2023.godine, u vezi odgovora na pitanje broj 8, koji ste dali na naš Zahtev od 19.06.2023. godine, s obzirom da je dat odgovor :
„ objekat Bubamara je primao 189 ( stoosamdesetdevet) dece svih uzrasta, dok će po završetku radova primati 176 ( stosedamdesetšest) dece mlađeg uzrasta ( od jaslica do 5,5 godina) , a deca pripremnog predškolskog programa ( predškolci) će ostati u objektu Lafarge i biće ih ukupno 71 ( sedamdeset jedan)“
U odgovoru od 05.09.2023 godine došlo je do izmene u broju dece koja će ići u vrtić u prostorije kompanije Lafarge, sada će ih biti 75.
- Koliko dece je upisano u objekat „Bubamara“ od 01.09.2023 godine , koja će krenuti u vrtić po završetku rekonstrukcije?
- Koji je broj dece bio upisan u objekat „Bubamara“, koja su išla u isti u periodu 01.09.2021/2022 godine , pre rekonstrukcije?
- Koliko dece je upisano u objekat „Lafarge“ od 01.09.2023. I koje su to starosne grupe?
- Da li su sva deca upisana u objekat „Bubamara“ koja su konkurisala za vrtić, za sezonu 2023/2024, i ako nisu koji je broj dece koji nije upisan, a konkurisali su? (navesti po starosnim grupama)
- Da li postoji informacija od strane PU „Ljuba Stanković“ , koji je broj očekivane dece za upis u godini 2024/2025, i u narednim godinama u objekat “ Bubamara“?
– da li se radi anketa i procena o planiranom broju dece za upis u PU za godine 2024, 2025, ?
- Da li ste upoznati sa činjenicom da su prostorije za presvlačenje u objektu „Lafarge“ fizički odvojene od samog ulaska u prostorije za boravak dece, i da će u zimskom periodu kiše i snega deca uzrasta 3-5,5 godina u patofnama i laganoj odeći predviđenoj za temperature na 20 i više stepeni izlaziti u dvorište, otvoren prostor, gde temperatura u zimskom periodu može biti i do – 10 do – 20 stepeni Celziusa?
– da li ste predvideli da prostor za prelazak dece zaštitite od temperaturnih i atmosfeskih uticaja ( niska temperatura, kiša , sneg)?
– ako jeste upoznati da li ste preduzeli neke radnje povodom toga i kada ?
REKONSTRUKCIJOM SE NE REŠAVA PITANJE UPISA SVE DECE U VRTIĆ
Direktorka PU „Ljuba Stanković, Ljubica Đurić, je vrlo jasno ODGOVORILA NA PITANJE, “ da se rekonstrukcijom ne rešava pitanje upisa sve dece u vrtić, jer se broj dece povećava iz godine u godinu.“
VASPITAČI NISU BILI PITANI ZA POTREBE DECE I PORODICE
Takođe je na pitanje uvida u izradu Projekta rekonstrukcije odgovorila da “ nismo bili pitani za potrebe dece i porodice“. Dalje navodi da je stručna služba procenila da sa navedenim radovima neće zadovoljiti potrebe za upisom i proširivanjem kapaciteta za upis dece.
PREDSTAVNICI OPŠTINE BEOČIN SU OBAVEŠTENI O TOME DA NAVEDENI RADOVI NEĆE ISPUNITI POTREBE ZA UPISOM I PROŠIRIVANJEM KAPACITETA ZA UPIS DECE
KO JE ODOBRIO OVAJ PROJEKAT ISPRED OPŠTINE BEOČIN ?
Predstavnici Opštine su očigledno nemi na potrebe roditelja, dece i vaspitača, jer gospođa Đurić dalje potvrđuje da su predstavnici Opštine obavešteni o tome : „direktor je usmenim putem o tome obavestio predstavnike Opštine na sastanku u prostorijama uprave PU „Ljuba Stanković“ u Beočinu.“
LISTE ČEKANJA I DALJE POSTOJE
Nakon odgovora koji smo dobili 19.septembra 2023.godine od strane direktorke Ljubice Đurić, može se zaključiti da ćemo i dalje nastaviti sa listom čekanja i da će roditelji i dalje imati isti problem kao i pre.
Nakon konkursa za školsku 2023/2024 godinu nisu sva prijavljena deca i upisana u objekat u „Bubamara“ u Beočinu.
Ostalo je 40 dece na listi čekanja :
- 17 dece jaslenog uzrasta
- 20 dece rođene 2018. i 2019 godine i
- 3 deteta mlađeg uzrasta ( 2020. godište)
ZAKLJUČAK : OVE GODINE NIJE SE UPISALO 115 DECE U CENTRALNI VRTIĆ „BUBAMARA“
U prostorijama u Lafarge boraviće tri grupe u godini pred polazak u školu ( pripremne predškolske grupe) uzrasta od 5,5-6 godina , ukupno 75 dece i 40 dece na listi čekanja koje se nije upisalo u objekat “ Bubamara“ zajedno čine 115 dece.
- Da li možemo da se pohvalimo ovom investicijom ako posle silnih miliona u objekat „Bubamara“ ide manje dece nego što je išlo pre rekonstrukcije?
- Ako posle ove rekonstrukcije i dalje postoje liste čekanja?
- Ako smo posle rekonstrukcije „višak“ dece poslali u prostorije kompanije Lafarge?
NA NAŠA PITANJA “ da li ste upoznati u činjenicu da su prostorije za presvlačenje u objektu „Lafarge“ fizički odvojene od samog ulaska u prostorije za boravak dece, i da će u zimskom periodu kiše i snega deca uzrasta 3-5,5 godina u patofnama i laganoj odeći predviđenoj za temperature na 20 i više stepeni izlaziti u dvorište, otvoren prostor, gde temperatura u zimskom periodu može biti i do – 10 do – 20 stepeni Celziusa?
– da li ste predvideli da prostor za prelazak dece zaštitite od temperaturnih i atmosfeskih uticaja ( niska temperatura, kiša , sneg)?
– ako jeste upoznati da li ste preduzeli neke radnje povodom toga i kada ?, ODGOVOR JE :
„Ukoliko je hladnije vreme , deca ostavljaju jakne roditelju ispred svoje grupe, nakon čega se jakne odlažu u garderober, u dogovoru sa vaspitačem.“
Doslovno znači da u prostorijama kompanije Lafarge između garderobe i dnevnog boravka, koje su fizički odvojene, postoji metalna nadstrešnica koja je nedovoljna da zaštiti decu od atmesferskih neprilika.
Da posle investicije od 111 miliona dinara naša deca kao u srednjem veku treba sa kišobranom da se šetaju izmedju prostorija za dnevni boravak i garderobe!
Na koga građani posle svega mogu da se oslone u Opštini i kome mogu da veruju?
Autor: Branislav Babić / Foto : beocinskiportal